Teknolojik Hastalik: Reklam Korlugu - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Reklam ve Pazarlama | Teknolojik Hastalik: Reklam Korlugu

Diğer Yazılar
Reklam Nedir? İşlevi ve Etkileri Nelerdir?
Dünden Bugüne Türkiye’de Reklam’ın Tarihi
Ambalaj Tasarımının Önemi
Marka Olmak
Pazarlama Amaçlı Halkla İlişkiler (MPR)
Fikrinizi Satmak
Müşteri İle Aynı Dili Konuşmak
İnternet Üzerinden Pazarlama Nasıl Yapılır
Hedef Pazar Seçim Stratejileri
Lider Satış Yöneticisi
Yeni Ekonomi
Pazarlama Stratejileri ve Karar Alma Mekanizması
İmaj Faktörü
Türkiye'den Reklam Sloganları
En Etkin Sloganlar
Reklamın Tarihi
Bana Yaratıcılığı Öğretenin 40 yıl kölesi olurum
Reklam Kavramı
Pazarlama Önerileri
SUBLIMINAL (Bilinçaltı) Reklam
Pazarlamanın Temelleri
İmalatçı İşletmelerde Pazarlama Problemleri
Değere Dayalı Satış: İnsan Davranışını Etkilemek
Reklam sloganı nasıl bulunur?


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:4422Güvenlik Kodu:4422Güvenlik Kodu:4422Güvenlik Kodu:4422
En Son Okunan 10 Makale
  1. Yazılım Projelerinde Rol Dağılımı
  2. Zaman Yönetimi Teknikleri
  3. Yöneticilik Dersleri
  4. Internette Görsel Kirlenme
  5. Türkiye'den Reklam Sloganları
  6. Grafik Tasarımcının Egitimi İcin Bazı Öneriler
  7. Yapı Taşları
  8. Kağıt Prototip
  9. Bilgisayarlar Üzerine
  10. Yapay Sinir Ağları
 
Teknolojik Hastalik: Reklam Korlugu>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Bircok ucretsiz bilgi veren websitesi (sanal gazete, portal, forum v.b.), reklam gelirlerine ihtiyac duyduklarindan, sitelerinde reklam pankartlari (banner) bulunduruyor. Ve bircok online reklam kampanyasi, tiklama-istatistikleri yontemi ile bu websitelerine belirli bir ucret oduyorlar. Buraya kadar hersey cok guzel. Mantikli bir yontem. Fakat “Web Tasarimi: Insan Bilimi” yazimda da belirttigim gibi, web icinde cogu zaman mantik yontemleri islemiyor.

Bircok kisinin -ozellikle Kuzey Amerika’da, Internet’de harcadigi zaman, magazine, radyolara ve gazetelere harcanan toplam zaman ile ayni seviyede. Internet’de harcanan zaman, cok az farkla TV’ye harcanan zamandan daha fazla. Fakat buna ragmen 2003 yilinda radyo, magazine ve gazetelere harcanan toplam reklam masraflari 80 milyar dolar, TV’lere harcanan 60 milyar iken, bu rakam Internet icin 7 milyar dolarda idi. Bu demek oluyor ki bircok reklam veren sirket, halen Internet uzerindeki reklamlara guvenmiyor ya da TV, radyo, gazetedeki reklamlar kadar etkili olacagina inanmiyor. Bu inancin nedeni ise reklam metodu.

Reklam Körlüğü

1998 yilinda, Benway ve Lane arastirma takimi, cok ilginc bir arastirmanin sonuclarini yayinladi. O gunden bu gune, bu arastirmanin sonuclarini bircok kullanilabilirlik muhendisi test etti ve sonuclar, orjinal arastirma sonuclarina cok yakin cikmaya devam etti. Yapilan bu arastirmalarin tek bir sonucu var. Bizler reklam pankart (banner) körüyüz.

Arastirmanin kisa ozeti, bizler, bir websitesinde, reklam gibi gorunen tum elementleri gormezden geliyoruz. Hatta bu elementler, reklam olmasa bile. Yani, websitesinde yer alan ve gorsel olarak sayfanin diger elementlerinden farkli olan her turlu icerigi, teksti, resimi atliyoruz.

Fakat, 1998’den bu yana degisen bircok sey var. Ornegin, 2003 yilinda sanal reklam gelirleri yuzde 6 artis gosterdi. Arama motorlarina bagli reklam harcamalari yuzde 182 artis gosterdi 2004 yilinin ilk ceyreginde. Yine 2003 yilinda geleneksel reklam pankart harcamalari bir onceki yila gore yuzde 12, sponsor harcamalari ise yuzde 33 kayip gosterdi.

Butun demek oluyor ki, Internet kullanicilari, kendileri ile alakali olmayan reklamlar yerine, arastirdiklari konular hakkinda yani kendilerinin isteklerine gore olculup bicilmis reklamlari gormek istiyor. Hatta reklam gormek yerine, bu reklamlarin, icerik ile birlestirilmis yani icerige injekte edilmis seklini gormek istiyor.

Gelecekte Reklamlar Degisecek

Kisisellestirilmis ve icerige enjekte edilmis reklam metodu bir cok gorsel iletisim aracinda da uygulanmaya baslandi. Ornegin bircok kisinin zevkle seyrettigi “24” dizisindeki tum araclar Ford marka. Ford, bu dizinin reklam aralarinda, geleneksel reklam verme yontemine degil, dizinin icine enjekte edilmis reklam yontemini uygulamayi secti. Ford’un tek sarti, kotu karakterlerin Ford marka araba kullanmamalari idi. Diger bir ornek ise “Desparate Housewives” dizisinin basrol karakterlerinden birinin Buick marka arabalarinin tanicitiligini yapmasi dizi icinde. Bu tip TV orneklerinin sayisi her gecen gun artmakta. Bu tip ornekleri sinema filmlerinde de gormekteyiz. Castaway filminde Tom Hanks’in FedEx icin calismasi gibi.

En efektif reklam turu: Arama Motorlari

Gelecekte, bircok websitesi, geleneksel reklam pankartlari yonteminin yerine, akilli bir sekilde icerik icine enjekte edilmis reklam yontemlerini kullanacak. Bunu simdiden uygulayan bircok websitesi var. Google AdSense’de zaten bu tip bir inanisin urunu. Forrester sirketinin yaptigi bir arastirmaya gore, arama motorlarinin urettigi reklamlari efektiflik oranin yuzde 96. Geleneksel reklam pankartlarinin efektiflik oranin ise yuzde 42, popuplarinki ise yuzde 23'de kaliyor.

Zaten bu nedenle Google, harita isine girdi, yoresel arama motoru uretti ve simdi de cep telefonu reklam isine girmek uzere. Cunku Google biliyor ki bircok kucuk ve orta olcekli sirket, pahali oldugu icin geleneksel medyada reklam veremiyor ve yine bu sirketlerin musterilerinin buyuk bir cogunluk 100 kilometrelik bir alan icinde yani lokal.

Pazarlama sohbetdir - Cluetrain

Sohbet turu pazarlamanin en yakin zamanlarda gordugumuz orneklerinden biri, Marqui sirketinin blog okurlarini hedef alan reklam yontemi. Marqui sirketi, populer bloglara, Marqui’nin urunlerinin yazilari icinde bahsetmeleri karsiliginda belirli bir ucret odeyecegini vaad etmisti. Sonuclar ve tepkiler beklenen reklam getirisini kazandirmadi Marqui sirketine fakat gelecekteki gelisim hakkinda bize bir fikir vermis oldu. Zaten, bircok sirket blogununda varolus sebebi ayni. Yani, urunlerini, geleneksel reklam yontemlerinin disinda, sohbet turunde tanitabilmek.

Yakinda, bircok websitesi ve bloglarda icerik icine enjekte edilmis reklamlari gorecegiz. Ornegin, devamli okudugumuz bir blog icinde, blog sahibinin yeni cikan bir muzik albumunu ne kadar begendigini soylemesinden; kullandigi bilgisayar faresinin ne kadar is verimini artirdigina kadar bircok parasi odenmis icerik reklamlari.

Sizi bilmiyorum ama ben bu tip reklamlari, sacma sapan, hicbir kisisellestirilmis nedeni olmayan reklamlara tercih ederim. Onemli olan sanirim bunlari yapacak kisilerin, reklamini yaptigi urunlere gercekten inanmasi ve guvenmesi.

Siz ne dersiniz?Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Mehmet Doğan
Son Güncelleme : 19 Mayıs 2005, Perşembe
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 10,329
Son Okunma : 2018-02-24 19:27:06
Kaynaklar : http://www.unbf.ca/altiustu/arsiv/2005/05/teknolojik_hast.php

Fikrinizi SatmakTeknolojik Hastalik: Reklam KorluguMüşteri İle Aynı Dili Konuşmak
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 3 kişi çevirimiçi | Bugün =39 | Dün =155 | Bu Ay=4,258 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi