Genç BT 'cilere İş Hayatı Öncesinde Öneriler - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İnternetten | Genç BT 'cilere İş Hayatı Öncesinde Öneriler

Diğer Yazılar
Dr. Hakkı Öcal
Temel Güvenlik Önlemleri
Internette Görsel Kirlenme
Casus Yazılımlar
Dot.Com BOMB
Webden Sunum Yapmak
İnternet Nedir? (Tarihçe)
FTP Nedir Nasıl Yapılır
Bilgisayar Donanımı
Uzaktan Masaüstüne Erişmek
Freelance Olmak
Bilgi Teknoloji Sertifikaları
IDN (Türkçe Alan Adı) Nedir?
Türk Hacker’ların Gözünden Windows Vista
Türkiyede İnnovasyon
Etkili Öğrenme - Öğretme
Web tasarımcısı mı olmak istiyorsunuz?
Web Tasarımında Renkler
Hızlı Okuma Teknikleri
Kör Sağır ve Dilsiz Pedagog (Helen Keller)
Dunning Kruger Sendromu
Kötü Okuma ve Nedenleri
İngilizce Atasözleri - English Proverbs
İnovasyon


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:4143Güvenlik Kodu:4143Güvenlik Kodu:4143Güvenlik Kodu:4143
En Son Okunan 10 Makale
  1. Süper Yönetim Kitabı
  2. Reklam ve Pazarlama
  3. Karar Verme
  4. HACCP Nedir?
  5. İletişim Türleri
  6. Kadın & Erkek
  7. Renklerin Dili - Sarı
  8. Pazarlama Stratejileri ve Karar Alma Mekanizması
  9. Renklerin Dili - Kırmızı
  10. PHP ile MySQL Kullanmak
 
Genç BT 'cilere İş Hayatı Öncesinde Öneriler>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Selam ile...

Aslında uzun zaman önce yazmayı düşündüğüm bir makaleydi. Fakat günümüzde özellikle Türkiye 'de BT konusunda rekabet olgusunun, birbirinin kuyusunu kazma olgusuyla karışması yüzünden bir süre bu makaleyi ertelemiştim. Bu cümleden tam olarak bir anlam çıkaramadığınızı varsayarak kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Geçtiğimiz Ağustos ayına kadar yaklaşık bir yıl boyunca çalışmadan geçirdiğim zamanlarda bir çok konuda araştırmalar yaptım. Özellikle ülkemiz ve dünyadan bir çok şirket hakkında bilgiler topladım. Gelecekte bana iş olanakları sağlayacak teknolojiler üzerinde çeşitli çalışmalar yaptım. Tabi bu kadar şeye rağmen çalışmıyor olmam benim yazacağım bu makale için bir dezavataj oluşturuyordu. Tabi bu dezavantajı sağlayan en büyük etken ülkemizdeki önyargılı düünce sistemidir. Hani derler ya " Sakalın yokki sözün geçsin. " yani " Sen çalışmıyorsunki bize öneride bulunuyorsun. " denilebilirdi. O yüzden gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm bu makaleyi heba etmek istemedim. Tabi tüm bunlara rağmen belkide ben ön yargılı düşünmüş olabilirim :)

İşe başladıktan sonra 1 yıl boyunca yaptığım çalışma ve araştırmaların çok büyük yararlarını görmeye başlayınca bu makaleyi yazmak için en iyi zaman olduğunu düşündüm. Gerek Zeb.biz gereksede boş zamanlarımda girdiğim forum sayfalarında özellikle son 1-2 yıldır genç BT 'cilerin en büyük kaygılarının iş olanakları olduğunu gördüm. Bu arada benimde genç olmam olaya bakış açısından oldukça etkili oldu. Tabi ben asla yaşıtlarım gibi davranmadığım ve iş hayatına erken girdiğim için biraz daha şanlıydım. Ne garip bir cümle oldu değilmi? " İş hayatına daha erken girmek, gençliğini yaşamadan çalışmak " insana daha şanslı olduğunu hissettiriyor. Aslında bunun 3. dünya ülkelerinde böyle olduğunu söylemek daha doğru olacak.

İlk olarak şunu belirtmek istiyorum... Çeşitli grafik programları kullanabilmeniz, özellikle görsel tasarımda iyi olmanız , web tasarımı, bilgisayar sistem kurulumları gibi şeyler iş hayatında size sadece maddi imkan sağlar. Oda işine göre değişir ve çoğunlukla kısıtlı imkanlar sunar. ( Dikkat ederseniz program ismi vermiyorum, özellikle işletim sistemleri ve web tasarım programlama dilleri konusunda sayısız tartışmalardan sonra bir de ben kafanızı karıştırmak istemem. )

Öncelikle bazı konularda kesinlikle seçim yapmalısınız. Kendinize kriterler belirlemesiniz. " Mesala öncelikle bir programcımı yoksa belli bir konuda uzmanmı olacağınıza karar vermelisiniz. " Buradan çıkarılacak en temel prensib, kullanacağınız işletim sisteminin, programların yada benzer araçların önemsiz olduğudur. Önemli olan ortaya çıkardığınız işin kalitesidir. İster çok gelişmiş bir banka sistemi geliştiriyor olun, ister basit bir kullanıcı programı ile işlerinizi yürütüyor olun ister de tüm gün çalıştığınız şirketin sistemlerinden sorumlu olun yapacağınız şey, görevinizi en iyi şekilde yerine getirmektir. Bunu sağlamanın ve iyi şekilde yürütmenin temel prensibi kendizine belirlediğiniz kriterlerden geçmektedir.

Tabi bu dediklerim iş hayatındaki bazı deneyimlerle oluşan bir olgudur. Yani yeni başladığınız bir işte adaptasyon ve gelişim zamansal bir olaydır. Bu zamansal olay beraberinde kişisel bir gelişim sunar. İşte bu noktada ülkemizde BT sektöründe olan bazı derin konular devreye girmekte ve hem genç BT 'ci hemde şirketler için bazı zorluklar ortaya çıkarmaktadır.

İşte ben size bu noktada yardımcı olmak istiyorum. Makalenin başındada söylediğim gibi 1 yıllık zamanda pek çok konuda araştırmalar yaptım. Dünya çapında büyük şirketler ve kariyer sahibi kişiler hakkında bilgi topladım. Sonuç olarak elde ettiğim bilgiler doğrultusunda hem kariyer hemde maddi açıdan en olumlu gelişmenin çeşitli servis ve hizmet konularında olduğunu gördüm. Bu servis ve hizmet konularında örnek vermek gerekirse ; çeşitli web sitelerinde bulunan kullanıcıya yönelik servisler, bankacılık ve müşteri hizmetlerinde kullanılan gelişmiş sistemler ilk akla gelenler.

" Peki ben ne öğrenmeliyim, ne üzerinde çalışmalıyım? " diye soranlar eğer buraya kadar sabırla okuduysanız ilk adımı belkide atmış bulunuyorsunuz. Yanlış anlamayın ben size buradan bir iş imkanı sağlamayacam. Ben tam olarak; en önemli adım olan kendinize kriter belirleme ve doğru alana odaklanma imkanı sağlamaya çalışıyorum. Az öncede dediğim gibi iyi bir kariyer ve maddi imkan için günümüzde BT konularında en geçerli alanlar hizmet ve servis sistemlerinin geliştirimi konusunda.

Özellikle database uygulamarı ile yakından bağlantılı ERP, CRM, B2B ve B2C uygulamarında uzmanlaşmış kişiler için pazar payı oldukça iyi. Bu işlerin gelişim açısından son 5-10 yıllık dilimde ortaya çıkmasındanmıdır ( özellikle internetin gelişimi ile ) bilinmez ama gerçekten hızla ilerliyor ve iş istihdamı konusunda çok iyi potansiyele sahip. Aslında database ile ilgili konularda sadece bu saydıklarım değil çoğu alanlarda oldukça yaygın.

Açıkça belirtmek gerekirse çağımız bilgi çağı ve bilginin kullanılması, sunulması alanlarında teknik olarak database ile bağlantılı uygulamalar çok önemli. En basit web servislerinden ( kullanıcı sistemi veya basit bir forumu olan ) en karmaşık banka sistemlerine kadar kullanılan database uygulamaları beraberinde pek çok seçimide getiriyor. İlk bakıldığında database uygulamlarının çalıştırıldığı sistemler konusunda bir seçim yapmak gerekiyor gibi görünsede siz içinizi rahat tutun, zira bu tür uygulamalar genellikle çok benzer özellikler içermektedir.

Size en önemli tavsiyelerim; öncelikle ERP ( Kurumsal Kaynak Planlama ) , CRM ( Müşteri İlişkileri Yönetimi ), B2B ve B2C ( Şirketler arası ve şirket müşteri arası ) uygulamalar konusunda yoğunlaşın. Hem bu uygulamara ait yazılımların geliştirilmesinde hemde kullanılmasında gerçekten çok iyi iş olanakları var.

Bunların dışında artık bir BT 'ci için en önemli gereksinimlerden biri olan Yabancı Dil bilginizi arttırın. ( Özellikle ingilizce konusunda ) CV 'nize ekleyebileceğiniz ve sizin için avantajı olacağına inandığınız sertifika programlarına katılın. Belirli zaman diliminde bir çok program/uygulama üzerinde çalışmaktansa o günün şartlarına uygun, geçerli ve yaygın program/uygulamalar üzerinde yoğunlaşın.

İş başvurularında yada CV 'nizde odaklandığınız konular dışında fazlaca bir bilgi vermeyin. Zira şirketler örneğin " 5 yıllık bir deneyimde " onlarca programla/uygulamayla uğraşmış bir kişidense , belirli bir program/uygulamada yoğunlaşmış kullanıcıyı tercih edeceklerdir.

Tabi bu dökümanı okuyan ve dediklerim dışında kalan kullanıcılar ki bunlar sanırım ; Grafik programları ile haşır neşir olan, eşe dosta-sağa sola web sayfası tasarlayan, küçük yada kamu kuruluşlarında networklerden sorumlu olan, gerçekten istediği işi yapamayan kullanıcılardır. Sakın karamsarlığa kapılmayın. Maaşınıza nasıl zam yaptıracağınızı, daha iyi bir işe nasıl geçebileceğinizi düşünmek yerine zamanınızın geçerli olan alanlarına yönelin. Daima kendinizi geliştirin. Gerek eğitim gerek deneyim açısından.

Benim demek istediğim yeni ve geleceği olan teknolojileri takip edin. Zira bu gün artık 1 yıllık bir bilgisayar kullanıcısı Photoshop ve yardımcı programlar ile web sayfası yapabiliyor, yada Php-Asp gibi programlama dilleri ile web sayfalarında uygulamalar yapabiliyor. Her nekadar pazar payı asla bitmeyecek gibi düşünülse ve bu konuya yönelinsede her geçen gün azalan iş potansiyeli ile tehlikeli bir durumda olduğunu söylemek doğru olacaktır. İşte benim önerim bu noktada daha komplike ve büyük uygulamalar üzerinde yoğunlaşın. Hem rekabet hemde kariyer açısından çok daha avantajlı olduğunu sıkı bir şekilde idda edebilirim.

Son olarak, bunlar benim kendi düşüncelerimdir, her işin mutlaka bir alt ve üst sınırı vardır. Yukarıda bahsettiğim iş potansiyeli düşen yada pek önermediğim işlerin üst sınırları belkide hem kariyer hemde maddi açıdan çok doyurucu olabilir. Böyle düşünen kişiler için makalenin başlığına tekrar bakmalarını ve " Genç BT 'ci " kelimelerini hatırlatmayı uygun görüyorum :) Bir şeyi asla unutmayın, ne iş yaparsanız yapın, hangi araçları kullanırsanız kullanın, göreviniz her zaman işinizi en iyi ve başarılı şekilde yapmaktır.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Fatih Hood (9-Haziran-2004)
Son Güncelleme : 28 Mayıs 2005, Cumartesi
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 8,719
Son Okunma : 2018-02-24 19:26:26
Kaynaklar : http://www.zeb.biz/docs.php?id=26

Dr. Hakkı ÖcalGenç BT 'cilere İş Hayatı Öncesinde ÖnerilerTemel Güvenlik Önlemleri
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 1 kişi çevirimiçi | Bugün =101 | Dün =155 | Bu Ay=4,320 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi