İletişim Üzerine - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Hayat Dersleri | İletişim Üzerine

Diğer Kategoriler
Unutulmayacaklar
Taze Balık
Büyüklere Masallar
Deniz Yıldızı
Kurabiye Hırsızı
Sınav
Öğretmen
Tevazu


 

İletişim Üzerine
  İletişim Üzerine  
 
 Ben Dili ve Sen Dili
 Başarılı İletişimin Temel Koşulları
 Evlilikte Doğru İletişimin Kuralları
 İletişimle Gelen Şiddet

İletişim Nedir?

Günlük sosyal hayatın ,insanlar,gruplar ve toplumlar arası ilişkilerin temelini iletişim kavramı oluşturmaktadır.İletişimi kısaca “bilgi üretme,aktarma ve anlamlandırma süreci” olarak tanımlanmaktadır.Bu tanımdan yola çıkarak iki insanın karşılıklı konuşmasını iletişim sayabileceğimiz gibi ,arıların bal bulunan bir bölgeyi birbirlerine haber vermelerini de iletişim olarak kabul edebiliriz.

Genel anlamda iletişimin gerçekleşmesi için iki sistemin varlığı ve bu sistemler arasında bir alış-veriş şart koşulmaktadır. Bu sistemler iki insan, iki hayvan yahut iki makine olabileceği gibi bir insan bir hayvan veya bir insan bir makine de olabilir.

Yukarıda bahsedilen alış-veriş kavramından da anlaşılacağı üzere iletişimde bilgi akışının iki yönlü olması beklenir.Sibernetikte tek yönlü bilgi akışına “Enformasyon” karşılıklı bilgi alışverişine ise “Komünikasyon” yada iletişim adı verilir.(Akman 1982)

Tüm bu açıklamalar dikkate alındığında insanlar arası konuşmalara iletişim denemeyeceği anlaşılmaktadır.Örneğin ana-babalar yada amirler,çocuklarına / memurlarına sadece emirler verir,karşı tarafın tepkileri dikkate alınmıyorsa bunun adına iletişim denemez. Bu durum tek yönlü bir bilgi akışı ve anlamlandırma süreci olduğu için “Enformasyon” olarak adlandırılır.

Şu aşamada iletişim kavramını oluşturan bütünün parçalarını açıklamanın yerinde olacağını düşünüyorum.Bunlardan ilki birbiriyle ilişkili olma kavramıdır.İletişimde yalnız mesaj alış-verişi yeterli değildir.Mesajların birbiriyle ilişkili olması da gereklidir.İkinci kavramı alış-veriştir.Bu kavram daha öncede belirtildiği gibi iki yönlülüğü ifade etmektedir.


Kişilerarası iletişimde, zaman zaman yanlış anlaşılmalardan doğan güçlükler yaşanabilir. Doğru iletişim yöntemlerini bilmek, kendimizi doğru ifade etmede önemli bir kriterdir.

"Dinlemek" ve "söylemek", iletişimin en temel iki ögesidir. Bunları uygun zamanlamayla kullanmak hem konuştuğumuz kişiyi anlamamız, hem de kendimizi anlatmamızda çok önemlidir.


Gelin, birlikte iletişimin temel kavramlarına göz atalım, kendimizin ve çevremizdeki insanların iletişim tarzlarına bakışımızı geliştirelim.


Bu bölümde, öncelikle iletişimi engelleyen faktörler üzerinde duracağız. Ardından başarılı bir iletişimin temel koşullarını ve bunlar arasında önemli bir yeri olan dinleme becerilerini örneklerle açıklayacağız. Son olarak, "sen dili" ve "ben dili" arasındaki farkları örneklendireceğiz ve seçimi size bırakacağız.Öğretmenİletişim ÜzerineTevazu


© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 1 kişi çevirimiçi | Bugün =120 | Dün =123 | Bu Ay=4,184 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi