İşaretleme Dillerinin Tarihi - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Programcılık | XML | İşaretleme Dillerinin Tarihi

Diğer Yazılar
XML'in Temelleri
DTD
Stil Sayfaları


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:4711Güvenlik Kodu:4711Güvenlik Kodu:4711Güvenlik Kodu:4711
En Son Okunan 10 Makale
  1. Programcılık
  2. Görsel İletişim Tasarımı Eğitimi Nasıl Verilmeli?
  3. Casus Yazılımlar
  4. DTD Belirtme Zorunluluğu
  5. PHP de Metin Düzenleme İşlemleri
  6. Ambalaj Tasarımının Önemi
  7. Kısa Bilgiler Örnekler
  8. Büyük Fikirler Oluşturmanın 101 Yolu
  9. CE İşareti ve ISO Belgesi
  10. Web Tasarım Rehberi
 
İşaretleme Dillerinin Tarihi>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

I. XML NEDİR?

XML, Extensible Markup Language sözcüklerinin kısa adıdır. Eks-em-el olarak okunur.

XML, kuruluşlar arasında veri alışverişini sağlayan evrensel bir veri bütünleştirme standardıdır. Web temelli uygulamaların geleceği olan nitelendirilen XML, herhangi bir firma temelli olmadan (bağımsız olarak) veri temsil etmek ve göndermek için kullanılan kuralları düzenler.

Aslında bu alanda daha önce kullanılan EDI (Electronic Data Interchange) teknolojisi yerine Web üzerinde veri taşımak için geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Teknolojik özelliklerinin dışında XML, aslında SGML (Standard Generalized Markup Language -ISO 8879) olarak bilinen işaretleme dilleri standardından gelir. XML gibi HTML de bu standarttan gelmiştir. HTML gibi bir dildir. Ancak HTML verilerin gösterilmesini sağlayan bir formatlama diliyken, XML verileri tanımlamak için geliştirilmiş bir dildir.

XML, bir meta-dildir. Dil tanımlamayı sağlayan bir dil gibi açıklayabiliriz. XML daha köklü veri yapısına ve veri tanımlamasına yönelik özelliklere sahiptir. Verileri değiştirmek için kullanılır. Gerçek dünyada veritabanı sistemleri farklı biçimlerde (formatta) veriler kullanırlar. İşte XML, farklı sistemler arasında verilerin alışverişini sağlar.

XML, Web üzerinde veri (data) kullanımı için evrensel bir dildir. XML sayesinde çok değişik uygulamalar arasında veri alışverişi yapılabilmektedir.

XML'in sağladığı yararlar:

-Açık standartlar (open standards).

-Esnek Web uygulamalarının geliştirilmesi.

-Farklı kaynaklar ve uygulamalar arasında verilerin bütünleştirilmesi.

-Verilerin değişik görünümlerinin alınmasını sağlar.

-Veriler üzerinde yerel olarak hesaplama yapılmasını sağlar. Ulaştırılan veriler tarayıcı tarafından okunur ve ardından sonraki işlem için bir yerel uygulamaya teslim edilir.

-Değişik uygulamaların içindeki verileri tanımlamak için kullanılır. Verinin kendisini kendini tanımlayabildiği için (self-describing) gönderen uygulamaya bağlı kalmadan alınıp işlenebilir.

-XML sayesinde yalnızca değişen verilerin güncellenmesi sağlanır. Değişen verinin görüntülenmesi bütün sayfanın yenilenmesine yol açmaz.

XML içinde kodlanmış veriler Web üzerinden masaüstlerine taşınır. XML'in ulaştırılması için de HTTP kullanıldığı için bütün veritabanları ve dosyalarla uyumlu hale gelir. Bu anlamda HTML aracılığıyla XML belgeleri formatlanabilir.

A. SGML, HTML ve XML

XML'in temelleri SGML'den gelir. SGML (Standard Generalized Markup Language -ISO 8879), elektronik dokümanların farklı içeriklerini ve yapılarını tanımlamak için kullanılan uluslar arası bir standarttır.

XML, SGML'nin Internet üzerinde kullanılmasını sağlar. SGML'nin bir alt kümesidir. Diğer bir deyişle basit bir diyalekti olan bir SGML kümesidir. SGML sisteminde her belge kendi söz dizim yapısını tanımlayabilir. Bu anlamda XML de, sizin kendi işaret dilinizi (markup language) tanımlamanızı sağlar.

XML, World Wide Web Consortium (W3C), tarafından geliştirilmiş bir projedir. Genel formatı The v1.0 specification olarak W3C tarafından Şubat, 1998 tarihinde bir Recommendation olarak kabul ve XML Specification olarak tanımlanmıştır.

XML, text tabanlı bir formata sahiptir ve uygulama geliştiricilerin uygulamalarla istemciler arasında veri transferini sağlar. XML ayrıca yapısal verilerin sunucular arasında da alışverişini sağlar.

NOT: Bu dokümanlar Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Burada adı geçen ticari ünvanlar ve markalar bilgi amaçlı kullanılmışlardır ve kendi imtiyazlarına sahiptirler. Bu dokümanlar ticari amaçlı olarak kullanılmaz. Daha fazla bilgi için www.farukcubukcu.com adresine bakınız.

B. XML VE HTML ARASINDAKİ FARKLAR

Hemen çok sorulan bir sorunun yanıtı verelim: XML, HTML'nin gelişmişi ya da HTML'nin yerine geçecek bir dil değildir. HTML bir doküman (belge) türlerinden yalnızca birisidir. HTML (HyperText Markup Language-RFC 1866), SGML'nin Web üzerinde özel bir uygulamasıdır. Normal bir belgeyi formatlamak için kullanılır. Başlıklar, değişik yazı türleri, listeler, şekiller ve resimler gibi. XML ise özellikle verilerin tanımlanması ve farklı ortamlar arasında gönderilmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Diğer bir deyişle veri tanımlama özellikleriyle HTML'nin tamamlayıcısıdır.

XML (Extensible Markup Language) de HTML gibi bir işaretleme dilidir (markup language). Ancak HTML gibi veriyi görüntülemek için değil de ana amaç olarak veriyi tanımlamak için (describe) geliştirilmiştir. Kuruluşlar arasında veri alışverişini sağlar.

HTML bir sözcüğü etiketler arasına alarak metnin koyu ya da italik yazılmasını sağlar. Oysa XML ise yapısal verilerin etiketlenmesi için bir iskelet (framework) sağlar.

Sonuç olarak XML, HTML'nin yerine geliştirilmemiştir. Farklı amaçlara sahiptir. XML kullanmak daha fazla veri odaklıdır. Verinin taşınması, dönüştürülmesi ve sunulması gibi. Diğer bir deyişle HTML ile verileri göstermek için, XML ise verileri tanımlamak (describing) içindir.

C. XML, SGML VE HTML AYNI ŞEYLER MİDİR?

Hayır. SGML ana dildir. Eski yazılardan teknik dokümanlara kadar binlerde farklı doküman türünü tanımlamak için kullanılabilir. HTML ise bu doküman (belge) türlerinden yalnızca birisidir. Normal bir belgeyi tanımlamak için kullanılır. Başlıklar, değişik yazı türleri, listeler, şekiller ve resimler gibi.

XML'de bir SGML'nin kısaltılmış bir şeklidir. Dokümanlarınızı Web üzerinde tanımlamayı ve göndermeyi sağlar. Aynı şekilde program yazmayı da kolaylaştırır. XML ayrıca özel etiketlerin de tanımlanmasına ve aralarındaki ilişkileri tanımlamasına olanak tanır.

Aşağıdaki nedenler HTML yerine XML kullanmayı gerektirir:

-Doküman yaratanlar kendi doküman türlerini tasarlayabilirler.

-CSS ve XSL ile tarayıcıdan daha iyi yararlanılır.

-Belli bir firma ile kısıtlı değildir.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Faruk Çubukçu
Son Güncelleme : 24 Haziran 2006, Cumartesi
Sayfa Sürümü : 3
Okunma Adedi : 5,967
Son Okunma : 2018-02-24 19:47:21
Kaynaklar : www.farukcubukcu.com

Stil Sayfalarıİşaretleme Dillerinin Tarihi
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 2 kişi çevirimiçi | Bugün =38 | Dün =155 | Bu Ay=4,257 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi