Web Tasarım Editörleri - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Web Sitesi? | Web Tasarım Rehberi | Web Tasarım Editörleri

Diğer Yazılar
Hazırlık Aşaması
Grafik Bölümü
Web Tasarımında Ölçüler
Bilinmesi Gerekenler
Tasarım İpuçları
Web Sitesi Tasarımı İçin Webmaster Kaynak Siteleri


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:2004Güvenlik Kodu:2004Güvenlik Kodu:2004Güvenlik Kodu:2004
En Son Okunan 10 Makale
  1. Renklerin Psikolojik Mesajları
  2. Sekmeli Menü 2
  3. Bana Yaratıcılığı Öğretenin 40 yıl kölesi olurum
  4. Atalet
  5. TOR ile Internet’te Kimlik Gizleme
  6. E-Mail ve Marka İlişkisi
  7. İletişim
  8. Fotografta Kompozisyon
  9. Kriz Yönetimi 1
  10. Asimetrik Kriptografi
 
Web Tasarım Editörleri >
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

HTML editörleri kullanılarak ilgili menüler, araç çubukları ve program fonksiyonlarıyla istediğiniz HTML komutları, otomatik olarak web sayfanızın kaynak kodlarına eklenir. Ancak bu editörlerde tüm HTML komutlarını tam anlamıyla öğrenmenize ve el ile girmenize gerek duyulmaz ve bunun yerine direkt olarak bir web sitesinin önceden hazırlanmış HTML kaynak kodları üzerinde çalışılır. Wyswyg editörlerde, web sayfaları ileride web browser üzerinde görünecek biçimde gösterilir. Normalde bu editörler ile web sayfasının HTML kaynak kodlarının görülmesine bile gerek duyulmayabilir. Bu editörler, aynı zamandahazırladığınız internet sayfalarını tüm dünyayla paylaşmanıza aracı olacak metin düzenleme araçlarıdır.


Frontpage: Kolay kullanım, sadeliği bozulan kodlar.

Eğer önceden Microsoft’un Office uygulamalarında tecrübe sahibiyseniz, Frontpage yazılımına hızlı ve kolay bir biçimde alışabilirsiniz: Programın görünümü ve editörün kullanımı, Word ve Excel’e çok benziyor. Bu sayede nispeten azalan uyum zamanı sayesinde, kısa sürede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Dinamik bileşenler ve etkileşimli eklentiler, derin bir bilgi birikimine gerek duyulmadan kullanılabiliyor. Uzun web projeleri üzerinde çalışırken, site yönetimi üzerinde kolaylıklar sağlanıyor. Ancak yine de Frontpage’de (yeni XP/2002 sürümü de dahil) gerçekten temiz kodlar oluşturmak oldukça zor, çünkü program kaynak kodları üzerinde kontrol edilmesi güç değişiklikler yapıyor.

Sonuç: Frontpage yeni başlayanlara olduğu kadar profesyonellere de hitap ediyor.


Dreamweaver: Uzmanların tercihi, gelişmiş fonksiyonlar.

Macromedia firması, Dreamweaver yazılımı ile oldukça popüler ve kullanışlı bir web editörü sunuyor. Gerçekten de program bugüne kadar piyasada bulunan en iyi ve en sevilen editörlerden biri olmayı hak ediyor. Her şeye rağmen, programın kullanıcı arabiriminde yer alan birbirinden bağımsız çalışma pencereleri, ilk görüşte yeni başlayan web tasarımcılarının gözünü korkutabilir. Bu durumda ancak 21 inç büyüklüğündeki bir monitör veya iki monitörün birlikte kullanılmasıyla yaratılacak geniş alan sayesinde, konforlu bir biçimde kullanılabilir.

Sonuç: Yüksek beklentileri olan web tasarımcıları Macromedia’nın bu yazılımına ödedikleri paranın karşılığını, tam anlamıyla alabilirler. Çünkü Dreamweaver web tasarımında gerekli tüm araçlara sahip. Ancak yeni başlayanlar için programa alışmak biraz zor olabilir ve tam anlamıyla kullanıma geçmeden önce, ön çalışma zamanı ayırmanız tavsiye edilir. Ürün hakkında daha fazla bilgiyi www.macromedia.com sitesinden edinebilirsiniz.


GoLive! Daha düşük renk derinliğindeki resimler için.

Adobe’nin GoLive! yazılımı daha çok grafikerlere ve tasarımcılara hitap ediyor. Bu program iddialı web siteleri hazırlamak isteyenlere birinci sınıf tasarım, sunum ve yönetim araçları sunuyor. İster ilk sitesini yapan bir amatör ister profesyonel bir girişimci olun, bu sayede eş zamanlı olarak çarpıcı web sayfaları veya e-ticaret siteleri tasarlayabilirsiniz. GoLive! bir web sitesinin başarılı görsel oluşumu (wysiwyg) için gerekli olan her şeyi hatta biraz daha fazlasını sunuyor.

Sonuç: Kullanıcı komutları her zaman anlaşılır ve mantıklı görünmeseler de, program veya HTML bilgisi olmayan amatörler bile bu program ile iddialı web siteleri geliştirebilirler. Ürün hakkında daha fazla bilgiyi üretici firmanın www.adobe.com sitesinden edinebilirsiniz.


NetObjects Fusion: Hızlı çözüm.

NetObjects Fusion, kendi sayfalarını hızlı bir biçimde hazırlamak ve bunun için ayıracağı süreyi azaltmak isteyen tüm web tasarımcılarına hitap ediyor. Ancak Fusion çok geniş imkanlara ve çeşitliliğe sahip değil. Programın yardım ayarları orta seviyeli ve yeni başlayan kullanıcıların programı keşfetmeleri dışında çok kısa bir sürede ayrıntılı çözümler elde edilmesine imkan sağlıyor. Fusion, Sürükle&Bırak tekniğiyle kolay ve hızlı web siteleri tasarlayabileceğiniz nesneler ile çalışıyor.

Sonuç: Yeni başlayanlar ve olabildiğince az masraf ile en hızlı biçimde sonuç elde etmek isteyen kullanıcılar, NetObjects Fusion’ı gördüklerinde heyecanlanacaklar. Kolay ve etkili kullanıcı arabirimi, uygulama hatalarının önüne geçiyor. Daha fazla bilgiyi www.netobjects.com adresinden elde edebilirsiniz.


HomeSite: Gerçek web tasarımcılarına özel.

Macromedia şirketiyle birleşme kararı alan Allaire’nin HomeSite Editor yazılımının, ilk bakışta dahi, HTML bilgisine ve programlama tekniklerine hakim web tasarımcılarına hitap ettiği açıkça görülüyor. Güçlü yönetim imkanları sayesinde kullanıcının tüm fonksiyonlara ana pencereden erişmesi sağlanıyor. Home Site yazılımı ile NetObjects Fusion veya GoLive!den farklı olarak, grafik nesneleri ile değil, direkt olarak web sayfasının kaynak kodları üzerinde çalışılıyor ve bu sayede eğer uzman bir tasarımcıysanız, yapılan işlemlerin kontrolünüz dışına çıkması engelleniyor.

Sonuç: HomeSite yeni başlayan ve wysiwyg tipi editörlere alışık kullanıcılara hitap etmiyor, ancak diğer web tasarımcıları için gerçekten değerli bir kaynak. Program, büyük oranda temiz kaynak kodlarının yaratılması mantığı üzerine çalışıyor. Daha fazla bilgiyi üretici firmanın web sitesinden edinebilirsiniz : www.macromedia.comNot: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : acildestek
Son Güncelleme : 20 Haziran 2006, Salı
Sayfa Sürümü : 3
Okunma Adedi : 10,157
Son Okunma : 2018-02-24 15:46:49
Kaynaklar : www.turkiyeforum.com

Hazırlık Aşaması Web Tasarım Editörleri Grafik Bölümü
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 1 kişi çevirimiçi | Bugün =120 | Dün =123 | Bu Ay=4,184 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi