Renklerin Psikolojik Mesajları - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Grafik | Grafik Tasarım ve Görsel İletişim Rehberi | Renklerin Psikolojik Mesajları

Diğer Yazılar
Tasarım & Grafik Tasarım
Grafik Tasarım Ürününün Öğeleri
Temel Tasarım İlkeleri
Grafik Tasarımda Plan ve Ürün Görselliği
Grafik Tasarımda Tipografi
Afiş Tasarımı
Reklam Tasarımı


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:8342Güvenlik Kodu:8342Güvenlik Kodu:8342Güvenlik Kodu:8342
En Son Okunan 10 Makale
  1. Casus Yazılımlar
  2. DTD Belirtme Zorunluluğu
  3. PHP de Metin Düzenleme İşlemleri
  4. Ambalaj Tasarımının Önemi
  5. Kısa Bilgiler Örnekler
  6. Büyük Fikirler Oluşturmanın 101 Yolu
  7. CE İşareti ve ISO Belgesi
  8. Web Tasarım Rehberi
  9. Kötü Tasarımın Belirtileri
  10. Özlü Sözler
 
Renklerin Psikolojik Mesajları >
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Yeşil; kıskançlık, mavi; sadakat ve içtenlik, kırmızı: etkinlik ve cesaret, kahverengi ve mor; tekdüzelik ve sıkıcılık, beyaz; teslimiyet, siyah; karamsarlık..

Bundan başka renkler kültürel açıdan ele alındıklarında da değişik kavranılan çağrıştırırlar. Mesela, altın sarısı Doğu kültürlerinde kutsal renk sayılırken, bazı Batı toplumlarında korkaklığın ve ihanetin simgesi olarak kabul edilir. Kırmızı ise tutkuyu simgeler. Bazı araştırmalar kırmızı rengin kan basıncını artırdığını ve nabız atışını hızlandırdığını ortaya koşmuştur. Turuncu bilimi, uygarlığı, enerji ve gücü temsil ederken, maviye yaklaşan mor maneviyatı: kırmızıya yakla­şan mor ise cesareti simgeler.

Edilgen ve soğuk bir renk olan mavi; hem uzaklık ve resmi­yeti, hem de doğruluk ve sadakati temsil eder. Otorite ve yet­kiyi çağrıştırır. Serinleticidir,.gökyüzünü, buzu ve suyu hatır­latır.

Yeşil, tazeliğin ve verimliliğin rengidir. Çevreyi ve doğayı sim­geler, rahatlatıcı ve dinlendiricidir. Beyaz saflığı ve dürüstlüğü ifade ederken, siyah; üzüntüyü, kasveti, kederi, ölümü sim­geler. Ayrıca aşırı şehveti ve zarafeti de çağrıştırır.
Ancak, bu kavramlara bir tasarımda nasıl işlerlik kazandırı­lacağına dair formüller ne yazık ki yoktur.

Grafik tasarımcı renk seçiminde şu dört unsuru dikkate almalıdır:

1- Rengin kültürel çağrışımını,
2- Hedef kitlenin renk tercihi,
3- Firma ya da ürünün karakteri,
4- Tasarımdaki yaklaşım biçimi

Bazen renk, yaratıcı düşüncenin temelini oluşturabilir ve bütün tasarım renk üzerine kurulur.
Doku: Bir yüzey üzerinde tekrarlara dayalı biçimsel bir düzen bulunuyorsa, orada bir dokunun varlığından söz edilebi­lir. Tasarım ve baskının vargeçilmez malzemesi olan kağıtlar da farklı dokularda üretilirler. Sert ve düz, sert ve grenli, yumuşak ve grenli, mermer dokulu, ahşap dokulu vb. Tasarım yüzeyinde yer alan dokular, optik ya da fiziksel olarak duyguları yönlendirici bir işleve sahiptir.

Ölçü: Bir grafik tasanm ürünü, farklı ölçülerdeki unsurların biraraya gelmesiyle oluşur. Ölçüler büyüdükçe algılama düzeyi ve etkileyicilik artar.

Yön: Bir tasarım yüzeyi üzerinde bulunan çizgisel, tipografık ve görsel unsurların yönü önemlidir. Örneğin bir gazete haberinde yer alan insan fotoğrafı, ilgili habere doğru bakmalıdır. Ya da tasarım yüzeyinde hareket eden unsurların önündeki boşluk arkasındaki boşluktan daha fazla olmalıdır.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Gülsüm Gülnaz Gültekin
Son Güncelleme : 20 Haziran 2006, Salı
Sayfa Sürümü : 2
Okunma Adedi : 9,865
Son Okunma : 2018-02-24 19:59:02
Kaynaklar : Grafik Tasarım Ders Notları

Grafik Tasarım Ürününün Öğeleri Renklerin Psikolojik Mesajları Temel Tasarım İlkeleri
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 2 kişi çevirimiçi | Bugün =38 | Dün =155 | Bu Ay=4,257 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi