STORYBOARD Görsel Senaryo Hazırlamak - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Grafik | STORYBOARD Görsel Senaryo Hazırlamak

Diğer Yazılar
Logotype ve Amblem - Tipografik Logolar
Logo ve Amblemlerin Anlamları
Grafik Tasarımcının Egitimi İcin Bazı Öneriler
Okunaklılık ve Okunabilirlik
Renklerin Dili
Grafik Tasarım ve Görsel İletişim Rehberi
Grafik Hazırlama Programları
Logotype Püfleri
Logo Yapmında Fontlar
Tasarımda Renk Seçimi
Kurumsal Kimlik Çalışmaları
Marka - Amblem - Logotayp (Logotype)
Tipografi Üzerine
Markayı ayırd etmenin yolu: Renk
Afiş Tasarımı Nasıl Yapılır?


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:8913Güvenlik Kodu:8913Güvenlik Kodu:8913Güvenlik Kodu:8913
En Son Okunan 10 Makale
 1. En Etkin Sloganlar
 2. Fotoğrafçılık
 3. AJAX a Giriş
 4. Bilgi: Yönetimi, Üretimi Ve Pazarlanması
 5. E-imza E-sertifika SSS
 6. Anti Pattern
 7. Hangi Meslegi Tercih Edelim?
 8. Web Tasarım Editörleri
 9. B2B nin Avantajları
 10. ISO 18001-14001
 
STORYBOARD Görsel Senaryo Hazırlamak>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

 
Storyboard Nedir, ne işe yarar?
 
Ürettiğimiz ne olursa olsun her eserin bir hikayesi
vardır. Üreten eserini bilir, aklında defalarca
kurgulamıştır. Müzik tamam, oyuncular yerlerini
almış, söylenecek sözler balonlar içinde bekliyorlar,
background yavaşça hareket halinde... Yapılması gerekenlerin hepsi hazır, anlatıcı hazır. Ama ya dinleyen, müşteri, yönetmen... İşte bu noktada Storyboard, anlatılamayanı anlatmak için, hareketsizi canlandırmak için devreye girer.
 
Storyboard sadece sinema filmi, reklam filmi, animasyon gibi birçok sahneden oluşan çalışmalarda değil görsel üretimin olduğu her  alanda sıkça başvurulan bir görsel anlatım biçimidir. Storyboard basitçe, yazarın aklındaki hikayeyi, kişilerin göreceği, duyacağı ve yapacağı şeylerin ekran ekran açıklamasıdır. Aslında teknik bir zorunluluktur. Kimi yönetmenlerin zaman kaybı olarak nitlelendirdiği (Danny Boyle – 28.Gün’ün yönetmeni “normalde Storyboard’dan pek haz etmem. Ben olayları daha çok çekim günü planlamayı severim.”) kimi yönetmenlerin ise olmazsa olmaz dediği (Steven Spielberg, George Lucas, Alfred Hitchcock) Storyboard yinede parasının karşılığını almaya ve neler yapıldığını anlamaya çalışan müşteri için de bir vazgeçilmezdir. Özellikle görsel efektlerin ve kamera açılarının anlatımında kullanıldığında, hem zaman, hem de para kaybını önlediği bir gerçektir. Vakitin nakit olduğu, hazırlık süreçlerinin hızla kısaldığı, sabırsız üretimlerin gerçekleştiği, elimizin kaleme nadir değdiği, mouse ile yatıp kalktığımız son dönemlerde bile storyboard hazırlamak her zaman kurtarıcı olmayı başarmış bir yöntemdir.
 
 
Storyboard ile hikâyenin tüm aşamaları anlatılır. İleride çıkabilecek sorun ya da çelişkileri önceden görmeyi sağlar ve tüm çekim ekibinin ya da animasyonu hazırlayan kişilerin neler yapılması gerektiği konusunda fikir sahibi olmalarını, aynı dili konuşmalarını sağlar. 
 
Luke Sullivan’e (“Satan Reklam Yaratmak” adlı kitabın yazarı, Fallon Mcelligot ajansının reklam yazarı) göre Storyboard reklamın görsel haritasıdır, her karenin altında bulunan sözlerle hareketi ve dış sesin söyledigi şeyleri tanımlayan, reklamın aksiyonunu gösteren bir seri illustrasyondur.
 
Storyboard’ın kullanıldığı alanlar
 
Başta da söylediğimiz gibi görsel üretimin, özellikle ardışık görüntü üretiminin olduğu her alanda Storyboard kullanılabilir. Ancak sık kullanılan alanlar aşağıdaki gibidir;
 • Televizyon Reklamcılığı
 • Filmler
 • Müzik Videoları
 • TV Programları
 • TV Gösterileri
 • Operalar
 • Kısa Metrajlı Filmler
 • Animasyon
 • Multimedya
 • Interaktif Tasarımlar

Animatics – Stealomatics - Photomatics
 
Çizilen kareleri taradıktan sonra ardışık olarak film haline getirme işlemine Animatics deniyor. Bu karelere ses ve müzikte eklenerek son haline getirildiğinde müşteri ya da yönetmen çekilecek filmin ya da hazırlanan animasyon hakkında çok daha net fikir sahibi olmuş oluyor. Özellikle reklam filmi gibi kısa senaryolu işlerde sıkça kullanılan Animatics’lerin iki de çeşidi var diyebiliriz. Stealomatics, hazırlanan animatics’lere alıntı müzik yada görüntülerin eklenmesiyle oluşturuluyor. Photomatics ise adı üzerinde fotoğraflardan yapılıyor. Kısaca animatics’ler için, storyboard ile final çekim arasındaki tampon bölge diyebiliriz.
 
Örnek Animatics’leri izlemek için imajlara tıklayın. Dosyalar .MOV formatındadır, eğer bilgisayarınızda plugin yada player yüklü değil ise [ http://www.apple.com ] sitesinden gerekli dosyaları indirebilirsiniz.

 

 
Storyboard kullanmak – Bir görsel iletişim biçimi
 
Ajansların ve stüdyoların birçoğu storyboardsız iş yapmanın risklerinden ve storyboardın profesyonellik ile bağlantısından bahsederler. Zaten daha prodüksiyona başlamadan storyboard aşamasında iptal edilen projeler olduğunu düşünecek olursak gerekliliği konusunda şüphemiz kalmamış olur. Bir fikir, bir konsept ve sonuç arasında köprü, bir görsel iletişim biçimidir Storyboard.
 
Web’de kullanımı
 
Macromedia Flash popülaritesini arttırdıkça Web ajansları da storyboard ile tanışmaya başladılar. Kimi sitelerin 5-6 dakikalık giriş animasyonları olduğunu görüyoruz ki bu noktada storyboard olmadan bu işi başarmanın yolu pek yok gibi. Zaten sadece konsepti geliştiren, animasyonu yapan, script’i yazan kişilerin senaryoyu anlamaları ve atılacak adımları önceden bilmeleri durumunda, bir ekip çalışması yaparak akıcı ve kaliteli bir iş çıkarmaları mümkün. Türkiye’de ise durum biraz farklı, genelde ajanslarda tüm bu birbirinden farklı işleri bir tek kişi yapmaya çalıştığı için storyboard’a gerek yoktur, herşey o kişinin kafasındadır. Sonuç olarakta ortaya düzgün bir iş çıkmaz. 
 
 
Hazırlanan animasyonu bu adresten izleyebilirsiniz. [ http://www.thebestthingsince.com/ ]
 
Yeni başlayanlar için Storyboard hazırlamak
 
Storyboard hazırlamanın temel kuralı oldukça basit;
 
Hızlı çizmek, çok çizmek, metinde anlatılanı resimle anlatmayı başarabilmek
 
Bunun dışındaki sorunlar tamamen kişinin alışkanlıkları, eğitimi, müşterinin talebi, ajansın tarzı gibi farklılık gösteren unsurlar. Çoğu illustrator kalem kağıt kullanırken, bir kısmı bu işi bilgisayarda sadece storyboard hazırlamak için tasarlanan programlarda yapıyor. Kimiside ikisini birleştirip animatics’ler hazırlıyor. Bizim burada bunlardan detaylı bahsediyor olmamız pek mümkün değil ancak bu işe yeni başlayanların oldukça işine yarayacak bazı hususları dile getirebiliriz.
 
Template: Her Storyboard çizerin hendine has şanlonları vardır ki bu şablonlar tamamen storyboard’ın hangi alan için kullanıldığına göre ufak tefek farklılıklar içerir. Eğer film için hazırlanıyorsa karelerin altında konuşma, efekt, müzik gibi bilgileri yer alır. Sözsüz animasyon içinse sadece karelerin altına hareketleri yazılarak board oluşturulabilir.

 
Kullanılan bazı teknikler: Storyboard hazırlanırken kullanılacak teknikler yine animasyon yada filmin hangi teknik ile hazırlanacağı ile doğru orantılı olabiliyor. Örneğin İngiltere’de Jellyfish ajansında direktör olarak çalışan Will Rockall kendilerinin 3D animasyon yapacakları zaman kesinlikle kağıt kaleme el sürmediklerini söylüyor ve ekliyor, “Tüm elementleri sonuçta 3D olarak hazırlayıp storyboardı hazırlamak zorundayız, derdimizi 2D anlatmak çoğu zaman güç olabiliyor. Board’ı yaratırken de Photoshop ve After Effects’ten yardım alıyoruz”.

İnsanların yer aldığı  3D çalışmalarda ise storyboard hazırlanırken POSER’in (www.curiouslabs.com) yeteneklerinden faydalanmak mümkün. Hazır insan modelleri var, hazır davranış biçimleri var, hatta hazır objeler var baka objelerde import edilebiliyor. Size sadece onları hareket ettirmek kalıyor ki 1 haftalık eğitimden sonra bu da mümkün görünüyor.
 
 

Storyboard hazırlayabilmek için yapmanız gerekenler

 • Hızlı çizmeyi öğrenin, çok düzgün ya da detaylı çizmeniz gerekmiyor, sadece çizgileriniz doğru ifadeleri ve hareketi verebilsin.
 • Film anatomisini öğrenin, bol film seyredin, filmi TV’de isliyorsanız TV’nin sesini kapatıp nelerden bahsedildiğini anlamaya çalışın
 • Konsept sahibi olun, akıcı bir storyboard hataları affetmez.
 • Her fırsatta animasyon izleyerek gözünüzü geliştirin
 • Hangi malzemeyle çalışacağınıza karar verin (Tablet, kalem, kömür vs.)
 • Interaktif projeler için storyboard hazırlamaya çalışın.
 • Başka insanlarca hazırlanmış storyboard işleri inceleyin
 • Yanınızda bir karalama defteri taşıyın, ne zaman ilham geleceği belli olmaz.
 • Sabırlı olun.
 • Doğaçlama yapmaktan kaçının, senaryoya her zaman sadık kalın.
 • Frame ve sayfa numaralarını unutun, sizin için önemli olan referans noktalarını düşünün.
 • Teknolojiyi inkar etmeyin, dost  olun.
 • Storyboard hazırlarken yazı yazmayı unutun, sadece kısa başlıklar kullanın

Kullanılabilecek programlar hakkında
 
Storyboardınızı elle hazırladınız ve bu kareleri tarayıp renklendirmek istiyorsanız rahatlıkla Photoshop’u, Illustrator’ü, Freehand’i kullanabilirsiniz. Animaticsler için ise Final Cut ve After Effects’i tavsiye edebiliriz. İşin içine 3D giriyorsa, 3D Studio Max, Cinema 4D, Softimage XLS, Maya, Lightwave gibi geniş yelpazedeki kaliteli 3D yazılımları hizmetinizde. Poser’dan yukarıda bahsetmiştik. Bunların yanısıra hızlı storyboard hazırlayabileceğiniz kimi yazılımlardan da bahsetmek gerekirse:
 
Boardmaster: Animatics hazırlamak için dizayn edilmiş Boardmaster beraberinde bedeavaclip artlarla birlikte geliyor. Sadece PC kullanıcıları için üretilmiş. (www.boardmastersoftware.com)
 
Frameforge 3D Studio: Sanal bir 3D ortam sunan programda, kamera açıları, pozlanabilir karakterler ve 3D objeler hazır geliyor. (www.frameforge3d.com)
 
Realviz StoryViz: Görselleştirme öncesi adıyla tanıtılan programda 3D ortamda odalar, farklı konumlandırılan kişiler, kamera simulasyonları hazırlamak mümkün. En büyük eksisi sadece Win 2000/XP için olması.  (www.realviz.com)
 
Sketchbook Pro: Fiziksel karalama defterinizin yerini tutacak gerçekten kullanışlı ve hızlı bir yazılım. Özellikle wacom tablet ile kullanıldığında vazgeçilmez bir hale gelebiliyor. Kalem ve fırça çeşitleri, kullanım kolaylığı, hızlı kayıt sistemi. Bilgisayarda storyboard hazırlamak isteyenler için güzel bir seçenek. (www.alias.com)
 
Storyboard Artist: Bol miktarda script ve komut içeren bu program Storyboard Quick’in gelişmiş sürümü. Bu programla hareketli grafikler üretmek mümkün. (www.storyboardartist.com)
 
Storyboard Lite: Bir başka 3D görselleştirme öncesi program daha. Kendi backgroundunuzu ekliyorsunuz ve üzerine objeler, karakterler, kameralar ekliyebiliyorsunuz. (www. zebradevelopment. com)
 
Storyboard Quick: Karakter, obje ve bakground kütüphanalerine sahip bu programda fotoğraflarınızı ya da clip artları da kullanabiliyorsunuz. (www.storyboardquick.com)
 
 
Bilgi alabileceğiniz, örnek görebileceğiniz bazı linkler
 
http://www.leeandrews.co.uk (Bir storyboard sanatçısının sitesi)
http://www.storyboards.co.uk (85 adet kısa storyboard örneği var)
http://www.exposure.co.uk/eejit/storybd/ (storyboard dersleri var)
http://www.dicomics.com/storyboardschool/eng/index.htm (örnekli anlatıma sahip storyboard dersleri var)
http://www.famousframes.com/animatics.html# (yukarıda birkaç örneğini gördüğünüz animaticslerin kaynağı)


Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Erol Bek
Son Güncelleme : 16 Mart 2006, Perşembe
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 37,718
Son Okunma : 2018-01-23 11:02:50
Kaynaklar : http://www.dinodream.com/yazi.asp?id=5

Renklerin DiliSTORYBOARD Görsel Senaryo HazırlamakGrafik Tasarım ve Görsel İletişim Rehberi
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 6 kişi çevirimiçi | Bugün =40 | Dün =159 | Bu Ay=4,468 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi