Web Tasarımı Aslında Ne Demek - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Web Sitesi? | Tasarım Üzerine | Web Tasarımı Aslında Ne Demek

Diğer Yazılar
Site Tasarımında Temel İlkeler (1)
Site Tasarımında Temel İlkeler (2)
Site Tasarımında Temel İlkeler (3)
Görünmez Menü ve Tasarım
10 Maddede Kullanıcı Odaklı Tasarım
Kötü Web Sitesi Ülser Yapıyor
Anlamlı Linkler
Web tasarımında "pattern" kullanımı
Navigasyon Üzerine Notlar
Altın Oran
Web Sitesi İletişim Türleri
Kelimelerin Önemi
Görsel İletişim Tasarımı Eğitimi Nasıl Verilmeli?
Altın Oran ve Tarihçesi


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:6038Güvenlik Kodu:6038Güvenlik Kodu:6038Güvenlik Kodu:6038
En Son Okunan 10 Makale
  1. Sınav
  2. Fikrinizi Satmak
  3. Ana Sayfa
  4. Doğru İşe Doğru Eleman
  5. Hazırlama Teknikleri
  6. Başarısız Yönetici
  7. Dr. Hakkı Öcal
  8. FTP Nedir Nasıl Yapılır
  9. Taze Balık
  10. On Yılda Programlama Öğrenin
 
Web Tasarımı Aslında Ne Demek>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Web Design / Web Tasarımı. Çok sık kullanılan bu terim tasarımcıların kendisi tarafından bile çoğunlukla bilinmiyor.

Çok mu iddialı bir cümle oldu? Peki açıklayayım:

Güzellik görecelidir, biliyorsunuz. Ama ortak zevklere hitap eden güzellik öğeleri her ortamda bulunuyor; tv, moda, medya, endüstri ürünleri, ve tabii ki bilişim ve internet. İyi bir web tasarımı denince nedense türkün aklına hep uçan kaçan hadiseler geliyor. Tabii ki “tasarım” kelimesinden kaynaklanan bir yanlış anlama.

Web Tasarımı:
Mecra olarak ana özelliği bilgi ve içerik alışverişi olan internet, kilit noktası içerik olan bir yapıya sahip. Yani siz alışveriş de yapsanız, bir sitede oyun da oynasanız, yapacağınız her işlemden önce yüzlerce defa bilgi akışının içinde hareket ediyorsunuz. Oyun oynayacaksanız googledan oyuna ait bilgiyi aratıp sonuçlarda sayfasını buluyorsunuz, sayfadan oyunun bulunduğu menüye tıklayıp oyunun sayfasına ulaşıyorsunuz, bilgileri okuyorsunuz ve oyuna geçiyorsunuz. Bu mantık neredeyse her web sitesi için böyle.

Ancak, söz konusu bir gazete ya da tv reklamı olsa o oyun için 10 saniyelik pot film ya da gazetede 1 mesajlık reklam yeterli olabiliyor. Yani siz aslında temel olarak bilgiye ulaşıyorsunuz internet üzerinde.

İşte bu yüzden, bu yüzden işte (tekrar ediyorum ki unutmayın) web tasarımının özü information / bilgi tasarımıdır. WWW üzerinde bulunan bilginin ön plana çıkarılacak parçalarına renk, grafik, görsel element eklentisi yapılarak daha ilgi çekici, yönlendirici, etkileyici hale getirmek. Web tasarımı budur.

Web tasarımı, çok grafik öğesi içermeyen ve da text tabanlı bir siteye 3 boyutlu 10 dakikalık introlar, ağır grafikler ve içi gradient (doku geçişi) dolu tablolar yerleştirmek değildir, olmayacaktır.

Neyi kastediyorum?
Şöyle ki, batman begins filminin sitesine bir girin. Herhangi bir ziyareçi bu sitenin harika olduğunu söyleyebilir. Ama bu, batmanin sitesi. Yani filme özel, filmin vermesi gereken ambiansa özel bir yapısı olmak durumunda ve o şekilde tasarlanmış.

Tasarımı süper diye bunu muhasebe yazılımı geliştiren bir firmanın arayüzü olacak şekilde tasarlayamazsınız, müşteri de böyle şeyler istememeli(buradan template tasarımlarına ve kullananlara güzel bir giydirme yapıyoruz).

Her ders anlatırım, herşey amacına göre. Nasıl ki amazon’un sitesi siyah arkaplan üzerine komple flash olarak inşa edilmemişse, batmanin de sitesi google gibi mavi linklerden oluşamaz.

Web tasarımı, bilginin en iyi şekilde sunulabilmesi için bir araçtır, amaç değil.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Onur Öztaşkıran
Son Güncelleme : 23 Ocak 2006, Pazartesi
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 12,868
Son Okunma : 2018-02-24 19:57:36
Kaynaklar : http://www.monofactor.com/?p=20

Kelimelerin ÖnemiWeb Tasarımı Aslında Ne DemekGörsel İletişim Tasarımı Eğitimi Nasıl Verilmeli?
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 5 kişi çevirimiçi | Bugün =101 | Dün =155 | Bu Ay=4,320 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi