Dr. Hakkı Öcal - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | İnternetten | Dr. Hakkı Öcal

Diğer Kategoriler
Genç BT 'cilere İş Hayatı Öncesinde Öneriler
Temel Güvenlik Önlemleri
Internette Görsel Kirlenme
Casus Yazılımlar
Dot.Com BOMB
Webden Sunum Yapmak
İnternet Nedir? (Tarihçe)
FTP Nedir Nasıl Yapılır
Bilgisayar Donanımı
Uzaktan Masaüstüne Erişmek
Freelance Olmak
Bilgi Teknoloji Sertifikaları
IDN (Türkçe Alan Adı) Nedir?
Türk Hacker’ların Gözünden Windows Vista
Türkiyede İnnovasyon
Etkili Öğrenme - Öğretme
Web tasarımcısı mı olmak istiyorsunuz?
Web Tasarımında Renkler
Hızlı Okuma Teknikleri
Kör Sağır ve Dilsiz Pedagog (Helen Keller)
Dunning Kruger Sendromu
Kötü Okuma ve Nedenleri
İngilizce Atasözleri - English Proverbs
İnovasyon


 

Dr. Hakkı Öcal
  Dr. Hakkı Öcal  
 
 Öcal.Net Kapanış Yazısı
 Bilgi Paylaşımı

Dr Hakkı ÖcalBen 1949 yılında Ankara'da doğdum. Ankara, Kırıkkale ve Yozgat'ta liseyi bitirdim. 1971'de AÜ-SBF'den mezun oldum. 1969 yılında Hürriyet gazetesinin Ankara bürosunda gazeteciliğe başladım.

Okulu bitirince, İstanbul'a atandım ve Hürriyet Haber Merkezi Müdür yardımcısı olarak çalıştım. İki yıl sonra gazetenin Yazi İşleri Müdürlüğü'ne atandım (yani henüz kısa pantalon giyerken..).

1975 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler'de master'a başladım. Sonra doktoraya devam ettim.

1980-81 ders yılında Harvard Üniversitesi'nde Prof. Samuel Hunting'ın başkanı olduğu Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü'nde doktora-sonrası çalışması yaptım.

Bilgisayarla Boğaziçi'nde tanıştım. Harvard'da iken Boston Üniversitesi'nde bilgisayar operatörlüğü bölümüne devam ettim; sertifika almayı başardım.

Sonra WordPerfect firmasında Türkçe dil desteği için danışman olarak çalıştım.

Sonra Tercüman gazetesi Genel Yayın Müdürü oldum. Orada arzu ettiğim gazeteyi kurmama Nazlı Ilıcak'ın engel olacağını anlayınca ayrıldım ve Güneş gazetesine Genel Koordinatör oldum.

Bir kaç kez Yılın Gazetecisi seçildim; Uluslararası Basın Enstitüsü'nden Basın Özgürlüğü Ödülü'nü aldım. Sayısız yazı yazdım. Basın kartının, basın özgürlüğüne aykırı olduğunu öne sürerek basın kartımı iade ettim. (Sandım ki herkes peşimden gelecek.. Olan benim basın kartına ve telefon indirimine oldu! Ama bence o günden itibaren ilk kez gerçek gazeteci olmuştum.)

Türk basının yalancılığı ve uydurmacılığı normal iletişim yöntemi saymaya başlaması üzerine Güneş'ten de ayrıldım ve Amerika'nın Sesi radyosuna katılmak üzere 1985 Washington'a gittim. Fakat radyoda işler tam beklediğim gibi gitmeyince, o sıralarda Usenet servis sağlayıcısı olan UUNet bünyesinde Internet devriminin temellerinin atılmasına tanık olacak bir konumda görev aldım.

Bu vesile ile Novell'den MS LAN'e kadar mevcut bütün ağ sistemlerinin sertifikalarını aldım. Burada önce George Mason, sonra Northern Virginia Community College'da ve Virginia International University'de masaüstü yayıncılık, görsel tasarım ve Web Tasarımcılığı dersi verdim.

Byte, PCWorld, PCLife dergilerinde yazı yazdım; kitapçıklar yazdım.

Halen bütçesini ABD Kongresi'nin verdiği Uluslararası Yayın Bürosu'nun Internet Hizmetleri Bölümü'nde IT uzmanı olarak çalışıyorum.

Evliyim.. Çocuğum yok. {Kaynak: www.mutasyon.net }Dr. Hakkı ÖcalGenç BT 'cilere İş Hayatı Öncesinde Öneriler


© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 3 kişi çevirimiçi | Bugün =39 | Dün =155 | Bu Ay=4,258 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi