B2B Nedir? - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | E-iş | B2B Nedir?

Diğer Yazılar
E-Ticaret Nedir?
B2C Nedir?
E-CRM Nedir?
E-iş Süreçlerinin Uygulama Alanları
B2B nin Avantajları
Sanal POS
E-imza ve E-sertifika
Elektronik İmza Nedir?
Paypal Nedir?
E-imza E-sertifika SSS
SSL, SET ve Dijital Ödeme Sistemleri
İnternette Güvenli Alış-Veriş Rehberi
E-iş Terminoloji Sözlüğü
İnternet Terminoloji Sözlüğü
E-iş Dökümanlar


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:2735Güvenlik Kodu:2735Güvenlik Kodu:2735Güvenlik Kodu:2735
En Son Okunan 10 Makale
  1. Kağıt Prototip
  2. Bilgisayarlar Üzerine
  3. Yapay Sinir Ağları
  4. Yenilikçi Birey, Zinde Toplum
  5. Paypal Nedir?
  6. İnternetten
  7. Sudoku Oyunu ve Çözüm Teknikleri İpuçları
  8. Hayata Uygulanacak Özlü Sözler
  9. Ajax Uygulama Örneği
  10. Zorluklar
 
B2B Nedir?>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

E-ticaret kapsam olarak 2 farklı pazara ayrılır. Bunları B2B (Business to business-Firmadan firmaya e-ticaret) ve B2C (Business to customer- Firmadan müşteriye yönelik e-ticaret) pazarları olarak belirtebiliriz.

   Genel anlamda e-ticaret, tanınma açısından B2C pazarı olarak daha çok bilinmektedir. Bunda temel etken, son kullanıcıya yani müşteriye yönelik olmasındadır. Bu nedenle daha çok insanı ilgilendirebilecek bir pazar alanıdır. Oysa B2B pazarı daha dar bir kesime seslenmesine rağmen, hem iş yapan firmalar arası işlem yükü hem de özel işlerlik açısından B2C´ ye göre daha etkin, kapsamlı ve teknik bir yapıya sahiptir. Bu anlamda B2B çok daha sektörel bir ağı simgeleyen bir kavramdır. Örnek verirsek, KOBITEK.COM olarak vereceğimiz hizmetler büyük oranda, KOBİ´ lerimize yönelik ürün ve hizmet sunanların buluşturulması ve bir "tedarikçiler pazarı" ortamı yaratmaya dayalı olduğu için, tüm bu çalışmalar B2B pazarı kapsamında değerlendirilecek oldukça geniş bir ağı kapsayacaktır.

     Yukarıda verdiğimiz örneğe dayanarak kısa bir tanım yapacak olursak, B2B´yi KOBİ´ ler için tedarik pazarı olarak da niteleyebiliriz. KOBİ´ ler bu şekilde Internet üzerinden, mal ve hizmet üretim aşamasında ihtiyaç duydukları ürün tedariklerini ya da tam tersi, başka KOBİ´ lerin ihtiyaç duyduğu ara malların toptan satışlarını kolaylıkla yapabilme olanağına kavuşabilmektedirler.

   Yapılan araştırmalar 2004 yılı için Türkiye´deki e-ticaret pazarının 4 milyar dolara ulaşacağı ve bunun %62´sini (Yaklaşık 2.5 milyar dolar) B2B pazarının, kalan 1.5 milyar dolarlık kısmını ise B2C pazarının karşılayacağı gösterilmektedir. Bu rakamlar da açıkça gösteriyor ki, e-ticarette asıl yük ve iş hacmi B2B yani tedarik pazarında yoğunlaşıyor. Ülkemizde e-ticaretin gün geçtikçe ilerlemesi bu hacmi çok daha yükseklere taşıyacaktır.

 Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : İsmail KIRBAŞ
Son Güncelleme : 01 Aralık 2005, Perşembe
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 7,660
Son Okunma : 2018-02-24 19:33:21
Kaynaklar : http://www.kobitek.com/makale.php?id=21

B2C Nedir?B2B Nedir?E-CRM Nedir?
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 3 kişi çevirimiçi | Bugün =39 | Dün =155 | Bu Ay=4,258 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi