Anlamlı Linkler - İsmail KIRBAŞ ile Web Sitesi Tasarımı
İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa] İsmail Kırbaş ile Tasarım Yolculuğu [AnaSayfa]
 Site Haritası 
 
Site Map
Ana SayfaYeriniz | Ana Sayfa | Makaleler | Web Sitesi? | Tasarım Üzerine | Anlamlı Linkler

Diğer Yazılar
Site Tasarımında Temel İlkeler (1)
Site Tasarımında Temel İlkeler (2)
Site Tasarımında Temel İlkeler (3)
Görünmez Menü ve Tasarım
10 Maddede Kullanıcı Odaklı Tasarım
Kötü Web Sitesi Ülser Yapıyor
Web tasarımında "pattern" kullanımı
Navigasyon Üzerine Notlar
Altın Oran
Web Sitesi İletişim Türleri
Kelimelerin Önemi
Web Tasarımı Aslında Ne Demek
Görsel İletişim Tasarımı Eğitimi Nasıl Verilmeli?
Altın Oran ve Tarihçesi


E-posta Gönderin Yorum Yazın
Güvenlik Kodu:8780Güvenlik Kodu:8780Güvenlik Kodu:8780Güvenlik Kodu:8780
En Son Okunan 10 Makale
  1. Bilgisayar Donanımı
  2. Sorun Çözme Tekniği
  3. Programcılık
  4. Görsel İletişim Tasarımı Eğitimi Nasıl Verilmeli?
  5. Casus Yazılımlar
  6. DTD Belirtme Zorunluluğu
  7. PHP de Metin Düzenleme İşlemleri
  8. Ambalaj Tasarımının Önemi
  9. Kısa Bilgiler Örnekler
  10. Büyük Fikirler Oluşturmanın 101 Yolu
 
Anlamlı Linkler>
Yazı Tipi KüçültYazı Tipi BüyütAna SayfaYazıcıdan ÇıkarPDF Belgesi Olarak GörüntüleFavorilerime EkleArkadaşıma Tavsiye EdeceğimRTF (Word Dokümanı) olarak görüntüle

Bir tasarim surecinde en zorlanilan kisim, icerigi icinde tutan bolumlere verilmesi gereken isimlerin bulunmasidir belki de. Yani, ana sayfada yer alacak linklerin ne olmasi gerektigi ve bu linklerin icinde yer almasi gereken icerigin tespiti.

Bu islemdeki zorlugun nedeni, elimizde bir kurallar listesinin bulunmamasi ve bulunmayacagi. Bu linklere isim verilirken, her tasarim sirketi, her musteri baska bir metodu kullanmakta. Cok basit denilebilecek icerik icin bile, her websitesi, baska bir ismi kullanmakta ve boylece, site ziyaretcisi, her defasinda sizin yani tasarimcinin ne demek istedigini anlamak ve ogrenmek zorunda kalmaktadir. Buna, bir sirketin email ve/veya bina adresinin yer aldigi sayfaya verilebilecek ismin bile bir ortak yan tasimamasi olabilir. Bir sirket bu bilgi icin "Iletisim", digeri "Adres ve Telefonlar", diger sirket "Erisim", bir baskasi "Bize Ulasin", bir baska sirket ise "Diyalog" ismini kullanmasi ornek olarak verilebilir sanirim.

Bu isimlerin hicbiri yanlis degil fakat en basit bilgilerin bulundugu bolumlerin isimlerinde bu kadar farkliligin gorundugu Internet'de, ziyaretcilerinizin dogru bilgilere ulasmasi icin dogru yere tiklamasini nasil saglayabiliriz? Onlarin beyninin icine (mental models) nasil girip, onlari tiklamasini saglayacak kelimeleri (trigger words) nasil sunabiliriz?

Ziyaretcilerin bir email adresi almak icin tiklayabilecekleri kelimeler arasinda bu kadar farklilik varken sizce "UYAP Sunumu", "Guncel Sayfalar", "kamu-kamu", "Teftis¢®", "Kutuphane¢®", "Matbu¢®" "S.H.A.P.E", "Soz Hakki", "Nereye Basvurmaliyim?", "Halk Rehberi", "KPS" gibi Internet uzerinde rastladigim ana sayfa linkleri, siradan bir Internet kullanicisina ne gibi bir anlam ifade edebilir?

Sorun anlamli terimi bulmak ile bitmiyor. Esas olan, ziyaretcileriniz icin anlamli terimleri bulmak. Ornegin eger ben size (kalp) sembolunu gosterirsem, bircogunuz bunun sizin icin "ask", "sevgi" anlamlarini ifade ettigini soyleyeceksiniz. Fakat bu Isvecli birisi icin, hem bayanlari hem de erkeklerin kullanabilecegi bir tuvalet anlamina gelirken, Japonyali bir kisi icin cok unlu bir bankayi ifade etmekte. Ya da cok basit bir sekil olan (ucgen) bile tanri, saglik (hititliler), ikaz (trafik), guc, piramit (Misirlilar), tapinak, basari, ates, dolu (hava kosullari), telefon, ucaklarin tehlikesizce inebilecegi alan, isi derecenin dusmesi (fizikciler icin), isi derecesinin yukari cikmasi (kimyacilar icin), yukari (yon), dogal gaz vb. anlamlari ifade etmekte.

Peki cozum nedir?

Cozum, site icinde kullandiginiz terimleri, ziyaretcilerinize gore ayarlamaktir. Cozum olasi ziyaretci gruplarini tespit etmek, bu gruplardan ornek olusturup onlarla sohbet etmek (fokus grubu) ve kart siralama yontemini (card sorting teknigi) uygulamaktir.

Fokus grubu olusturmadan once yapmaniz gereken en onemli sey, musteriniz ile birlikte, tasarlayacaginiz siteye gelebilecek kullanici grubunu ortaya cikarmak. Bunu ortaya cikarmanin yollarindan birkaci, istatistiklere bakmak, musteri ve sirket calisanlari ile konusmak, site amacina hitap edebilecek tuketici profilini iyi anlayabilmek, proje disindaki kisiler ile konusmak (is arkadaslari, aile uyeleri v.b.) ve market arastirmalarini incelemek v.b.

Kullanici grubunu cikardiktan sonra, size senaryolar hazirlamaniza ve site icinde yer alacak linklere isim vermenize yardimci olacak fokus grubu ve kart siralamaya baslayabilirsiniz.Not: Yazılar konusundaki yorumlarınız için lütfen Yorum Yazın bölümümüzü kullanın.

Yazar : Alt©¥üstü Tasar©¥m
Son Güncelleme : 14 Mayıs 2005, Cumartesi
Sayfa Sürümü : 1
Okunma Adedi : 8,775
Son Okunma : 2018-02-24 19:29:21
Kaynaklar : http://www.unbf.ca/altiustu/arsiv/2005/04/anlamli_linkler.php

Kötü Web Sitesi Ülser YapıyorAnlamlı LinklerWeb tasarımında
© [Site Haritası]
| Makaleler | Seyir Defteri | Kaynaklar | İndirin | İletişim |

RSS dosyasını görmek için tıklayınız. RSS dosyasını görmek için tıklayınız.XML versiyonu için tıklayınız WAP versiyonu için tıklayınız Bu site DyNA İçerik Yönetim Sistemi üzerinde çalışmaktadır.
İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa İsmail KIRBAŞ ile Tasarım Yolculuğu Anasayfa
ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap ismail kırbaş ile web sitesi tasarimi sitemap
  Sitemizde 2 kişi çevirimiçi | Bugün =38 | Dün =155 | Bu Ay=4,257 | Günlük En Fazla=1,109 tekil ziyaretçi